Wrzeszcz klasyczny

Kultura przez wielkie K. Jeśli macie ochotę zanurzyć się w muzyce klasycznej lub śpiewie operowym, czy też zachwycić kunsztem tańca baletowego (baletmistrzowie to w większości wychowankowie szkoły baletowej, mieszczącej się również we Wrzeszczu), oto miejsce dla Was. Warto jednak wcześniej zaopatrzyć się w bilet, nawet z dwumiesięcznym wyprzedzeniem, gdyż widownia podczas większości spektakli zapełnia się do ostatniego miejsca.

Budynek Opery Bałtyckiej to dla jednych relikt przeszłości i najchętniej wymazaliby go z mapy Wrzeszcza, dla innych stanowi nieodłączny i unikatowy element tkanki miejskiej. My się do niego przyzwyczailiśmy i raczej nas cieszy, aniżeli wzbudza niechęć.

Obiekt został wybudowany jako hala sportowa, a po II wojnie światowej przekształcono go na siedzibę opery, którą stanowi do dziś. Niestety, pierwotny zamysł odbija swoje piętno na funkcjonalności budynku – brak w nim odpowiedniego operowego zaplecza, np. obrotowej sceny, kanał dla orkiestry jest niewielki, przez co nie może pomieścić większej liczby muzyków, opera narzeka także na szczelność akustyczną obiektu (podczas spektaklu można usłyszeć przejeżdżający obok tramwaj). Problemem jest również niewielki rozmiar widowni, która liczy jedyne 480 miejsc.

Choć od wielu lat mówi się o przeniesieniu Opery Bałtyckiej do nowej lokalizacji, obiekt ten wciąż wzbogaca kulturalną mapę Wrzeszcza, a my zachęcamy do skorzystania z jego oferty.

Adres: aleja Zwycięstwa 15, 80-219 Gdańsk

Koncerty

Wystawy

Częściowe udogodnienia

Galeria

Lokalizacja